Zülfü Livaneli

Remzi Kitapevi (Türkiye, 2002)
Patakis (Yunanistan, 2005)
F. Clarkson (İsveç, 2005)
Gallimard (Fransa, 2006) 
St. Martin’s, USA, 2006
Felicita, Gremese (İtalya, 2007)
Prometheus, Bert Bakker (Hollanda, 2007)
Modan (İsrail, 2007) 
Жанет 45 (Bulgaristan, 2009)
Rororo (Almanya, 2010) . . .

ISBN: 975- 14- 0900- 4
SAYFA SAYISI: 343

Günümüz Türkiye’sinin içinden bıçak gibi geçen bu romanda üç kişiyle tanışıyoruz. Van gölü kıyısında, tecavüze uğramış olan on yedi yaşındaki Meryem, evlerinin ‘izbe’ denilen ambarına kilitlenmiş durumda yazgısını düşünmektedir… İstanbul’un tanınmış profesörlerinden Harvard mezunu ve varlıklı İrfan Kurudal, Boğaz’a bakan evinde yaşamını kökten değiştirme planları yapmaktadır. Cemal ise gabar dağlarında PKK takibinde, ateş altındadır.

Yaşam bu üç kişinin yolunu garip bir rastlantıyla birleştirir ve birbirlerinin ruh fırtınalarını daha yakından tanırlar.

Mutluluk hem bir dönem romanı; hem kentiyle kasabasıyla, İstanbul’u ve Ege’siyle bugünkü Türkiye’nin tanıdığı, hem de anlattığı kişilerin psikolojik derinliklerine ulaşan bir başyapıt. Meryem’i, İrfan’ı ve Cemal’i hiçbir zaman unutamayacaksınız.

[slideshow_deploy id=’1582′]

MUTLULUK ÜZERİNE

Zülfü Livaneli’nin eseri bir harika.
Theo Angelopoulos. 

Zülfü Livaneli’nin lirik romanı Mutluluk’un baş karakteri olan İstanbullu profesör, Türk aydınını, havada sallanan bir akrobat olarak hayal ediyor. İlham aldığı Avrupalı aydının öteki tarafta kendisini yakalamaya hazır biçimde beklediğinden emin olan Türk aydını trapezini bırakır. Ancak hatasını farkettiğinde artık çok geçtir.
Huge Pope, Wall Street Journal, 28.11.2006

Arka planında yabancı ve gizemli bir kültür bulunan Bliss, yaşamları, içinde yaşadıkları toplumun kısıtlamaları ve çelişkileri yüzünden parçalanan üç bireyin kışkırtıcı öyküsünü anlatıyor. Livaneli’nin ustalıkla yazılmış bu romanında, üç kişinin yolları beklenmedik bir şekilde kesişiyor; her biri özgürlüğe ve ikinci bir şansa doğru yolculuğa çıkıyor.
Barnes and Noble Discover
Great New Writers
(Yeni Büyük Yazarları Keşfedin)

Şimdiden uluslararası çok satanlar arasına giren Bliss, modern Türkiye’nin çeşitliliğini ve çelişkilerini içeren, yaralı insanlar arasında da güzel ve beklenmedik şeyler olabileceğini gösteren lirik ve dokunaklı bir öykü.
Libreria.universiteria

Modern Türkiye’deki siyasi ve dinsel baskıdan kaynaklanan kişisel mücadeleleri nasıl resmetmeli? Livaneli Mutluluk’ta meseleleri temsil eden karakterler seçme yoluna gitmiş -tecavüze uğradığı için ailesinin gözünden düşen saf genç kız Meryem; askerlik deneyiminden büyük bir psikolojik darbe alarak çıkmış olan ve Meryem’i öldürmekle görevlendirilen Meryem’in kuzeni Cemal; ve bu ikilinin ülkeyi kateden seyahatleri sırasında arkadaş oldukları, materyalist yaşamından bıkarak amaçsızca denize açılmış olan profesör Irfan.

Livaneli, Türkiye’deki yaşamdan zengin sahneler sunarak ve üç kahramanının iç dünyalarını incelikli bir şekilde betimleyerek Mutluluk’u klişelere düşmekten kurtarıyor.

Mutluluk kayıp, sevilesi ruhların buluşmasının hikayesi.
Entertainment Weekly , Karla Starr, 20/10/06

Ustalıkla yazılmış bu romanda, modern Türkiye’deki hayatın getirdiği sınırlamalar ve özgürlükler bir kadın ve iki erkeğin hayatlarının altını üstüne getiriyor.
Barnes and Noble
Discover Great New Writers
(Yeni Büyük Yazarları Keşfedin)

Unutulmaz karakterlerin zor koşullarda bir araya geldiği hikaye, büyük bir roman için mükemmel bir doku oluşturuyor. Bu romanda, adaletsiz bir cezayla yüz yüze kalan Türk kızının etkileyici portresini ve onun cellatının ahlaki ikilemine yürek paralayan bir bakış bulacaksınız. Sarsıcı ve çok güçlü!
Marcus Stevens, B&N Jüri Üyesi

Gece geç saatlere kadar oturup bu kitabı okudum. Mutluluk, bir ülke ve onun insanlarının, Türkiye’nin karmaşık geçmişinin ve belki daha da karmaşık geleceğinin, ve de birbirleriyle zarif bir biçimde kesişen kriz içindeki üç yaşamın zengin ve çok ilginç bir incelemesini sunuyor.
Mohsin Hamid, B&N Jüri üyesi

Türkiye’ye, daha önce hiç rastlamadığım türden bir bakış. Livaneli kendi ülkesinde çoktan ‘keşfedilmişti’ elbette – ama dünyada da daha iyi tanınmayı hakediyor.
Lily King, B&N Jüri üyesi

Okuru alıp götüren çağdaş bir hikaye üzerine kurulu bu roman egzotik bir İslam anlayışının geliştirdiği stereotiplerin ötesine geçiyor ve bireyler arasındaki farklılıkları; aile içinde, arkadaşlık ilişkilerinde ve de kamusal hayatta varolan sırları, yalanları, zalimliği ve sevgiyi açığa çıkarıyor.
BOOKLIST

Bazen başka bir ülkenin kültürünü ve tarihini anlamanın en iyi yolu roman okumaktır. Bu sezon, O. Z. Livaneli Türkiye’ye bir bakış sunuyor. Üç ana karakter aracılığıyla İslamiyet, Kürtlerle savaş ve de İstanbul’un yükselişi hakkında bir çok şey öğreniyoruz.
Barbara Theroux. Fact&Fiction, Missoula, MT
Booksense’in Seçtikleri, Kasım 2006 

Mutluluk’u toplumumuzun çeşitli katmanları arasındaki uçurumu gündeme getiren çok çarpıcı bir roman olarak değerlendiriyorum.

İlginç olan, son zamanların çok moda postmodern romanlarındaki yapaylığın tersine, ‘Mutluluk’ta gerek kişilerin yoğuruluşunda, gerek olayların anlatılışındaki çok katmanlılık.

Bu kitabı bu kadar etkileyici kılan belki de umutsuzluk içinde umudu, şiddet içinde sevgiyi ve sıcaklığı tüm yoğunluğuyla sezdirmesi…
Zehra İpşiroğlu, 25 Aralık 2006, Cumhuriyet

Zülfü Livaneli, üçüncü romanı olan MUTLULUK’ta, hem kadim hem güncel olan bir konuyu ustalıkla ve nefes kesici bir sürükleyicilikle işliyor. Livaneli’nin cesaretle ve derinlemesine ele aldığı bu roman, bir Shakespeare trajedisi yoğunluğunda.

Yaşar Kemal

Livaneli İsveç’te “Fullkomlig Lycka” adıyla yayınlanan Mutluluk romanının satışlarından alacağı tüm telif haklarını, Türkiye’nin büyük bir siyasi karışıklık içinde olduğu dönemde kendisini siyasi mülteci olarak kabul edip, en zor günlerinde onu koruyan ve ona yardım eden İsveç’e ve İsveç halkına bağışladı.

Üç kahramanınızın kesişen kaderleri sevecen ve mütevazi bir Türkiye portresi çizmekte. Şimdiden yüzbinlerce yurttaşınızı fetheden kahramanlarınızın Fransız okuyucularını da derinden etkileyeceğinden eminim.

Jacques CHIRAC , May 2, 2006 , Paris

Yetenekleri saymakla bitmeyen bir sanatçı: Yazar ve besteci Livaneli bir humanist ve de bir eylem adamı. “Delivrance / Mutluluk” romanında Türk modernleşmesinin en acil sorunlarını tartışıyor.

Jack Lang

Vahşi bir tecavüz ve kirletilmiş genç kıza verilen ölüm cezası okuru geleneksel ve modern Türkiye’nin apayrı dünyalarının içine çekiyor. Bu sürükleyici ve duyarlı roman yalnızca kadınların sorunlarına değil çelişkiler içindeki bir topluma da ışık tutuyor.

Barbara Goldsmith, Yazar ve Tarihçi

Amerikalı, Avrupalı ve Latin Amerikalı büyük ustaların yazmış olmaktan gurur duyacakları bir mitik şiir örneği.

Talat Halman

Lirik, şiirsel ve büyülü! Olağanüstü bir yazar ve de bir dil ustası olan dostum Livaneli bu kitabında şiddet dolu ama aynı zamanda büyülü, neredeyse gerçeküstü bir dünyayı betimliyor. Bu kitabı ara vermeden bir solukta okuyacaksınız.”

Mikis Theodorakis, 12 Haziran 2005

Livaneli Turkiye’nin muzikal, kulturel ve siyasi hayatinda çok onemli bir figur.

Orhan Pamuk

“Livaneli’nin romanı çağdaş Türkiye’nin ve arkaik kültürünün bir resmini çiziyor; bu ülkenin ve insanlarının arada kalmışlıklarını gösteriyor. Livaneli, bu ülkenin güzelliğini ve şiddetini; kolektif itaatin, saygı ve onur kavramlarının insanları nasıl kalıba sokup onların mutluluklarını engellediğini gözler önüne seriyor. Bu çok akıllıca yazılmış dürüst bir roman ve Türk edebiyatında bir benzeri yok. Türkiye’yi ve insanlarını daha iyi anlamamızı ve onlar için iyi duygular beslememizi mümkün kılıyor.”

Necla Kelek, Alman-Türk sosyolog ve çok-satar olmuş “The Foreign Brides” ve “The Lost Sons” kitaplarının yazarı

O.Z. Livaneli, Amerika’da yayımlanan ilk romanında günümüz Türkiye’sindeki çeşitliliğe çok ilginç bir bakış sunuyor. Öykü üç ana karakterin bakış açısından anlatılıyor.
Sonunda üç karakterin yolları kesişir ve bu buluşma her birini derinden etkiler. Okurları farklı kültürleri keşfetmeyi seven kütüphanelere çok tavsiye edilir.

LIBRARY JOURNAL, Debbie Boggenshutz, Cincinnati State Technical & Community Coll. Lib. , AĞUSTOS 2006

İslami köktendincilikten bitkin düşmüş sekülerliğe, Türkiye’nin apayrı ve çatışan kültürleri, ünlü Türk besteci ve siyasetçi, halen parlamentoda milletvekili olan Zülfü Livaneli’nin romantik ama bir o kadar da açık ve berrak görüşlü romanında bir araya geliyor.

Livaneli felsefi ve siyasi sorgulamalarını çok usta bir biçimde karakterlerinin psikolojilerine yedirmiş. Çok aydınlatıcı ve derinden etkileyici bir kitap; günümüz dünyasında dürüstlük ve samimiyet arayanlar için vazgeçilmez.

KIRKUS REVIEWS, 1 AĞUSTOS 2006

Bu romanın neden Türkiye’de satış rekorları kırdığını anlamak zor değil.

Bu roman öncelikle ve her şeyden önce çok büyük bir hoşgörü çağrısı; bütün toplumların, mezhepçiliğe ve dinsel fanatizme düşmeden, bir arada barış içinde yaşamaları için yapılan bir çağrı.

Roman aynı zamanda kadınların özgürleşmesi yönünde çok önemli bir talebi gündeme getiriyor : Meryem’in yaşadıkları, olgunlaşması, bedeninin önemi konusunda bilinçlenmesi gerçekten etkileyici….

Her şeyden önemlisi, bu roman, insanın, toplumsal ilişkiler ve dinsel tabuların getirdiği yapay sınırlamaların ötesinde kendi kendisi olabilme arzusunun savunusunu yapıyor.

Tüm çelişkileriyle çağdaş Türkiye’yi anlatan bu romanın (İstanbul’u anlatan bölümler yüzyıldan fazla bir zaman once Pierre Loti’nin yazdıklarından oldukça farklı!!), hala gerçekten keşfedilmeyi bekleyen bu ülkeyi ziyaret etmeden önce (ve tabi ettikten sonra) mutlaka okunması gerekiyor.

Livres , EONTOS , 11 Temmuz 2006

‘Delivrance’ (Mutluluk) harika kurgusuyla heyecanlı ve sürükleyici bir macera romanı değil yalnızca; bunların ötesinde, gelenek ve modernlik, tarih ve bellek yitimi, din ve laiklik arasında bölünmüş Türk toplumu üzerine son derece güçlü bir analiz.

Livaneli çok güçlü bir anlatıcı. Delivrance (Mutluluk) ile okuru kavrıyor ve onu anlaması, tahammül etmesi zor gerçekliklerle yüz yüze getiriyor.

Telerama, Martine Laval, 29 Mart, 2006.

Modern Türkiye’nin paradoksları üç simgesel karakter aracılığıyla işleniyor.

Yetişkin olma, olgunlaşma yolunda ilerleyen, boş inançları ve umutları, atalarının kültürü ve anı yaşama arzusu arasında bölünmüş bir ülke üzerine bir alegori sunan bu çağdaş masalın içerdiği sayısız edebi gönderme her türlü varoluşsal arayışı kışkırtan “cevapsız kalmaya” mahkum sorgulamaları dillendiriyor.

Judith Steiner, les inrockuptibles, 4 Nisan 2006.

Çağdaş Türkiye’nin karmaşık gerçekliğini yansıtan muhteşem bir roman..

Psikolojik ve kültürel analizdeki incelik, stilin esinlendirme gücü, eskiliğiyle, bazılarının dinsel fanatikliği, bazılarının materyalizmi ve Batı’nın kötü yanlarıyla kendini özdeşleştirme arzusu ile, bir toplumun çeşitliliğini gözler önüne sermektedir.

‘Notes Bibliographique’ , ‘Bibliothèques Pour Tous’ Derneği Aylık Edebiyat Dergisi, , ayın kitabı seçildi, 4 Nisan 2006, Fransa.

Livaneli’nin okuru alıp götüren romanında toplumsal çevrenin ve karakterlerin betimlenişi son derece gerçekçi. Roman dini kavramların ve geleneksel değerlerin modern yaşam biçimiyle çeliştiği Türkiye’deki temel ayrılıkları işliyor.

Bu romanın epik ve insani boyutları çok önemli, baştan sona ilgi çekici ve tüm okurların zorlanmadan anlayabileceği bir kitap.

Arne Säll, Review by Library Service , Bibliotekstjänts, 2005, İsveç

Türkiye hakkında çok boyutlu bir hikaye, dramatik, şiddetli ve güçlü duygularla dolu.

Maria Wallin Tidningen Socialpolitik, 2005, İsveç

Mutluluk epik edebiyat geleneğinde yazılmış, sıra dışı biçimde açıklayıcı ve çarpıcı çağdaş bir roman. Trajedisi bulaşıcı, mücadele içindeki insanları ise sıcak.

Livaneli modern bir Yaşar Kemal gibi yazıyor.

Livaneli, romanında Türkiye’deki tarifi zor karşıtlıkları çok maharetli bir şekilde ifade etmiş.

Christer Enander Helsingborgs Dagblad, 12 Aralık 2005, İsveç

Bir kültür içindeki çelişkileri, çok çabuk değişime uğrayan ve gelenekten Batı etkisindeki moderniteye doğru hareket eden bir toplumu yansıtıyor. Bunu öyle bir biçimde başarıyor ki bir Batılı olan ben: Bir Türk, bir Kürt ya da başka kökenden gelen bir insan gibi bu değişimi kavrayabiliyorum.

Olağanüstü bir hikaye, adeta bir Türk yol filmi (roadmovie) ve herkese hararetle tavsiye edeceğim bir roman. En üst seviyede.

EPL-Boktips İsveç

Öyle görünüyor ki “Mutluluk” “Engereğin Gözündeki Kamaşma”nın başarısını tekrar edecek, hatta belki de onu aşacak.

Magazine Diphono, 2005

“Mutluluk” büyük çelişkilerin böldüğü, incelik ve cömertliğin kabalık ve şiddetle bir arada bulunduğu bir ülkenin ruhunun derinliklerine iniyor.

Sunday’s Eleftherotypia, 29 Mayıs 2005, Atina

Livaneli, okurunu, neredeyse ona hiç fark ettirmeden, cok ince bir ustalıkla ve hiç zorlamadan sorunlar üzerinde düşünmeye davet ediyor.

Sybille Thelen, Stuttgarter Zeitung

*** Cumhuriyet Kitap eki
6 Aralık 2002 Sayı 668

Yaşamdan Taransparan Kesitler Zülfü Livaneli ile ‘Mutluluk’ üzerine

Ayrı zümrelerin, coğrafyaların, öykülerin toprağında yoğrulu üç filiz Meryem, Cemal, İrfan. Bu ülkede yaşıyorlar, bu topraklarda ücrada ya da kalabalıkta yaşamın habire attığı çelmelerle mücadele ediyorlar. Ve yollarının kesişeceği bir yolculuğun ve duraklarında serpili umutların kahramanları oluyorlar. Bütün bunlar olurken fona Türkiye’nin siyasi, sosyal, ekonomik satır başlarını yerleştirerek kurguyu gerçeklerle çerçeveleyen Livaneli’nin kaleminde.

Meryem. 17 yaşında. Dünyası gördüğü düşlerden ibaret. Van gölü kıyısındaki bir kasabada tecavüze uğruyor. Dışlanıyor ve bir ambara kilitleniyor. Namus davasına… sırtında bir tamam törelerin yüküyle hakkında verilen hükmün peşinde İstanbul’a götürülüyor. İşi orada bitirilecek. Cahil bırakılmış, çaresiz ama kitabın her satırında başını uzatıveren haylaz bir zehir zeka Meryem. Yaşamak için atılan, melodisi çok uzaklardan, şen bir kahkaha sanki. Çöplüğünden şans eseri yakasını, canını sıyıracağı o cehaletin gölgesi giderek semiren bilgisinin, görgüsünün yanında an be an silinen, körpe bir çocuk kadın. Kitabın da birincil karakteri.

Cemal. Meryem’in amcaoğlu. Askerliğini komando olarak yapıyor, teröristlere karşı savaşıyor. Bir dolu sendromla geri döndüğünde kahraman olarak karşılanıyor. Sonra da Meryem’i mahkum eden törelerin celladı vasfıyla sonunu kendisinin de kestiremediği yolları arşınlamaya sürükleniyor. Susan, kafa seslerine sığınan, aslında kahraman filan olmayan bir gariban.

İrfan. Profesör. Görünüşte her türlü özgürlüğe sahip. Paraya, kariyere, başarıya doymuş ama mutsuz. Elit yaşamının rutinine isyan ediyor. Kaybettiği benliğini bulmak istiyor. Ve bir gün eşini, evini, arkadaşlarını, mesleğini kısacası tüm kurulu düzenini terk ederek her şeye sıfırdan başlıyor. Ve bir gün yolları bir rastlantıyla birleştiğinde ruhlarını eşeledikleri bir yolculuğa çıkıyorlar.

….

Her adımda birbirlerine yaklaşmaya başlayan bu üç insan birbirlerini bilmeden özgür kılıyorlar. Sorguya suale boş veriyorlar. İnsana özgü inişleri, çıkışlarıyla değişiyorlar, yenileniyorlar. İlk kez yaşadıklarını duyumsuyorlar. Flulukları terk edip daha berrak, daha kıpır kıpır bakıyorlar yaşama.

….

Bir ülkenin bayrağından da önemli kavram ortak ritim duygusu. Melodi değil ritim. Kültürleri birbirinden ritim ayırıyor ve ‘insan insanın zehrini alır’ cümlelerindeki o ritim ve barış duygusuyla baştan yoğruluyor insanoğlu.

Kitapta siyasal, sosyal, kültürel, ahlaki her yönüyle yaşama karşı bir meşru müdafaa halinin altı çiziliyor. Bu bağlamda tüm bu siyasal, sosyal, kültürel, ahlaki alanlarda yaşamın, ülkenin kargaşasına, dayatmasın karşı alınan gardlar sözkonusu.

….

Bastırılmışlık, töre, mutluluk, mutsuzluk, korku, tabular, şehvet, bunların hepsi Meryem’de saklı gibi. Acı tatlı bir peri masalı onunkisi.

O sadece acısını çektiği tabuları reddediyordu. Doğduğu topraklarda törelerin doğrultusunda yüze çıkan toplumun iki yüzlülüğüne tepki duyuyordu. Hatta kendini öldürmekten bile sanki onlara inat vazgeçiyor. Düşlerine sığınsa onlar da cahilce empoze edilmiş, karabasan korkularla tıka basa doldurulmuş.

****

Radikal kitap eki
15 Kasım 2002 Sema Uludağ

Zülfü Livaneli’nin Mutluluk’u

Van’ın küçük bir köyünde, tarikat şeyhi amcası tarafından tecavüze uğramış, 17 yaşında bir genç kız; Meryem. Askerliğini Güney Doğu’da, komando olarak yapmış, onlarca kez çatışmaya girip vatanı koruduğu için kahraman olarak görülmesi gerektiğini düşünen bir genç; Cemal. Ve hem düşünsel hem de fiziksel olarak bu ikilinin çok uzağında duran, Harvard mezunu bir profesör; İrfan Kurudal.

Livaneli’nin önceki iki romanı ‘Bir Kedi, Bir Adam Bir Ölüm’ ve ‘Engereğin Gözündeki Kamaşma’. İki kitapta da olağan zamanlarda bir araya gelmesi mümkün gibi görünmeyen insanların, bir kargaşa ya da altüst oluş sonucunda yan yana düşmelerini; onların dünyalarındaki benzerlikleri va farklılıkları anlatan Zülfü Livaneli, son romanı ‘Mutluluk’ta da aynı yönetmi kullanarak sözünü ettiğimiz üç kahramanın yollarını kesiştiriyor.

Böylece, birbirinden çok farklı kişiliğe sahip bu üç insanın, kendi kimliklerini ararken yaşadıkları olaylar, siyasal, toplumsal ve ekonomik çalkantıları hiç dinmeyen Türkiye’nin yakın geçmişine tutulan bir aynaya dönüşüyor.

Aslına bakılırsa ‘ Mutluluk’, adındaki anlam kadar ruha huzur veren bir roman değil. Hatta okuyanı rahatsız ettiği bile söylenebilir. Çünkü bu romanda Livaneli, açlık grevlerinden yoksulluğa, kadın bedeninin sömürülmesinden insan hakları ihlallerine kadar Türkiye’nin yaşadığı ve halen yaşamakta olduğu çarpıklıkları gözler önüne seriyor. Hal böyle olunca da kitabın adının yalnız bir ironiden ibaret olduğu ortaya çıkıyor.

****

Vatan
27 Kasım 2002
Tülay Şubatlı

Zülfü Livaneli ‘Mutluluk’ adını verdiği son romanıyla mutluluğu arayan insanları anlatıyor. Üç farklı insanın etrafında örülen, aynı zamanda bir Türkiye fotoğrafı. Hayata başkaldıran Meryem, kendini yaratan yazara da karşı çıkıyor, romanın baş kahramanı oluveriyor.

Livaneli, kendi yarattığı kahramandan öyle etkilenmiş ki Meryem’den bahsederken yüzü bambaşka bir ifadeye bürünüyor, onunla ve başkaldırısıyla gizliden gizliye keyif alıyordu sanki.

****

23 Kasım 2002
Hürriyet Cumartesi
Ayşe Arman

Bir tek şey söyleyebilirim. Ben okuduğum şeyi çok sevdim. Kendime yakın buldum. Yalın buldum. Okurken önüme gelen sorunları, meseleleri, olayları kendi kafamda tartıştım, kendime göre yargılarda bulundum. Kitabın içine girdim. Bazen İrfan’a hak verdim, bazen Meryem’le özdeşleştim. Sonradan öğrendim ki, Livaneli de kendini en çok Meryem’le özdeşleştiriyor, çok sevindim.

****

Star
Book box
24 Kasım 2002 Kenan Sönmezler

Zülfü Livaneli, belli ki ‘Mutluluk’ için uzun bir süre araştırma yapmış. Gabar dağları, PKK baskınları, pusular… Yöre gelenekleri, dinsel kaygılar, töreler… ‘Mutluluk’ bir dönem romanı olmuş. Kentiyle kasabasıyla İstanbul’u ve Ege’siyle Türkiye’nin aynası…

****

Sabah Pazar eki
24 Kasım 2002
Nebil Özgentürk

Zülfü Livaneli, son romanı ‘Mutluluk’ta, Türkiye’nin toplumsal olaylarını, aşk, cinsellik, ensest ilişki ve şiddet konularını temel alıyor. Livaneli’nin son kitabı çok ses getirecek.
==============================

Kitapla ilgili haberler:

– Mutluluk romanı 2007 baharında Hollanda’da Prometheus/ Bert Bakker tarafından yayımlanacak. Kitabın hakları Norveç’te Gylendal, Israil’de Modan ve Bulgaristan’da INFODAR yayınevleri tarafından satın alındı. Roman ayrıca Farsça’ya çevrilmektedir.
– Mutluluk 45. baskısını yaparak neredeyse bir kült eser haline geldi. Roman sinemaya uyarlandı.
– Türkiye’de en çok satan romanlar arasına giren Mutluluk aynı zamanda uluslararası bir çok-satar oldu.
– Mutluluk “yüksek edebi değeri” sebebiyle dünyanın en büyük kitabevi zinciri Barnes & Noble’ın her yıl verdiği “Discover Great New Writers” (Yeni Büyük Yazarları Keşfedin) ödülüne layık görüldü (2006).
– Mutluluk BN.com’un Roman/Edebiyat konulu haber bülteninde “Edebi Cevherleri Keşfedelim” başlığı altında sunuldu.
– Ocak 2007’de Thorndike Press Mutluluk’u büyük boyutta bastı.
– Kasım 2006’da Mutluluk 8 kaset, 9 CD ve MP3’ten oluşan bir audio-kitap olarak basıldı.
– Dünyanın en büyük kitabevi zinciri Barnes & Noble Mutluluk’u “Tatil Keşfi” programına dahil etti. Roman ayrıca Amerika’da 2006 “Sonbahar Sezonunun Kitabı” olarak seçildi. Özel bir sunumla okurlara tanıtıldı.
– Mutluluk bir bağımsız kitapçılar örgütü olan Book Sense tarafından 2006 Kasım ayının dikkat çeken kitaplarından biri olarak seçildi.
– Amazon.com Mutluluk’u en prestijli kitapları tanıttığı “Listmania” bölümüne dahil etti ve “lirik ve sarsıcı” bir eser olarak tanıttı. Amerikan kütüphaneleri Mutluluk’u kataloglarına dahil ettiler. Mutluluk 5 yıldız ile değerlendiriliyor ve çok olumlu eleştiriler alıyor. www.towerrecords.com adresli sitede Mutluluk en çok satan romanlar arasında yer alıyor.
– Edebiyat haberlerine yer veren Buzz Girl başlıklı web sitesinde Mutluluk 2006 sonbahar sezonunun en çok satan kitabı olarak tanıtılıyor.
– Nisan 2006’da Mutluluk, 2000 kütüphane tarafından Fransa’da “Ayın Kitabı” seçildi.
– New York’un en büyük yayınevlerinden olan St Martin’s Press Mutluluk’u Bliss adıyla 17 Ekim’de yayınladı.
– Blackstone Bliss’ i 8 Kaset, 9 CD ve MP3 halinde audiobook olarak yayınlıyor.
– Amerika’nın en büyük kitapçı zinciri olan Barnes and Noble Mutluluk’u “tatil döneminin keşfi” olarak ayrı bir vitrinle sunma kararı aldı.
– Barnes and Noble web sitesinde Bliss, “en çok sipariş alan “kitaplar arasında.
– Amazon.com Bliss’i en prestijli kitaplar arasında “Listmania” adlı bölümüne koydu. “Lirik ve etkileyici bir eser” olarak tanıttı.
– Amerikan Kütüphaneleri Bliss’i yayın kataloglarına aldı.
– Buzz Girl adlı edebiyat haberleri sitesinde kitap “Yayıncılık dünyasında sonbaharın bestselleri” olarak tanıtıldı.
– Mutluluk Fransa’da Nisan ayında 2000 kütüphane tarafından “ayın kitabı” olarak seçildi.
– Mutluluk bir bağımsız kitapçılar örgütü olan Book Sense tarafından Kasım ayının dikkat çeken kitaplarından biri olarak seçildi. Mutluluk Book Sense’in yayımladığı broşürdeki listede yer alacak ve, kapak resmi ve kitapçıların yaptığı yorumlar Bookweb.org adresli web sitesinde görülebilecek. Broşürler Ekim ayında tüm Book Sense kitapçılarına posta ile gönderilecek, ve Booksense’in Kasım ayı için seçtiği kitapların listesi Bookselling This Week’in 5 Ekim tarihli sayısında yer alacak.

==============================

Mutluluk, MP3 format
Okuyan: Anna Fields
2006 BLACKSTONE AUDIO, INC.
Yaklaşık 10½ saat – 1 MP3-CD

Uluslararası bir çok-satar olan bu dokunaklı ve etkileyici hikaye modern Türkiye’nin çeşitliliğini ve çelişkilerini gözler önüne seriyor. Genç Meryem yaşadıkları köyün dini liderlerinden olan amcasının tecavüzüne uğrar. Ailesinin namusunu lekelediği için kapatılır ve kendini öldürmesi beklenir ama Meryem beklentileri boşa çıkarır.

Beraber büyüdüğü kuzeni Cemal komando olarak dağlarda teröristlerle savaştığı askerlik görevinden bir kahraman olarak döner. Aile Meryem’in öldürülmesi görevini ona verir; Cemal Meryem’e onu İstanbul’a götüreceğini söyleyecek ve köyün dışına çıktıklarında onu öldürecektir.

İstanbul’da yaşayan tanınmış profesör İrfan karısını terkeder, bir tekne kiralar ve Ege’ye açılır. Şans eseri bu üç kaçağın yolları kesişir ve ve beraberce yaralı insanlar arasında beklenmedik şeyler olabileceğini kanıtlayan bir yolculuğa çıkarlar.

Mutluluk

Track Bölüm
1 Meryem’in Uçuşu
4 Profesör Ağlıyor
6 Saf Gelin, Güzel Gelin
8 Uğursuz Kızlar Acı Çeker
10 Şaka
11 Cemal’in Sırrı
12 Horozlar Niye Ötmüyor?
13 Gece Don Kişot, Gündüz Sancho Panza
14 Pusu ve Kahkaha
16 Baba Evi
18 Kasabada Bir Kahraman
19 Kasaba Meryem’i Uğurluyor
21 Denizde bir Yelkenli
23 Kara Bir Tren
25 Nuh Peygamber’in Gemisi
27 Boşlukta Sallanan Ada
29 Sen Hiç Mucize Gördün mü?
32 Yeni Yolcular
33 Yeni Tanrılar ve Tanrıçalar
36 Mucize Şehir
39 Yalnızlık Allah’a Mahsus!
41 Ölüm Böyle Bir Şey mi?
43 Bütün İnsanlığı Öldürmek ya da Yaşatmak
45 Depresyon İnsanlar ve Balıklar İçindir
47 Genç Bedenlerin Çağrısı
49 İnsan İnsanın Zehrini Alır
51 Beceriksiz Bukalemun
54 Herkesin Bir Sırrı Var
56 Portakal Çiçeği Kokan Ev
58 Eşek Ne Dedi?
60 Çılgın Gece
62 Allah Artık Meryem’i Seviyo